Bezpieczny Internet

eAkademia
Mistrz klaw.

Jak uczynić Internet bezpieczniejszym?

Dla rodziów

Zasady bezpieczeństwa

Dla uczniów:

• NIE UFAJ OSOBOM POZNANYM W SIECI

• Nigdy nie można w 100% zaufać komuś poznanemu w Internecie

• Zdarza się, że ktoś udaje kogoś kim nie jest aby zrobić nam krzywdę

• Nie spotykaj się z nikim zbyt pochopnie w prawdziwym świecie, jeśli planujesz spotkanie, zawsze poinformuj o tym rodziców

• NIE PODAWAJ SWOICH DANYCH

• W Internecie posługuj się tylko nickiem (pseudonimem) i nigdy nie podawaj swoich danych osobowych, takich jak imię lub nazwisko, numer telefonu, adres czy nazwę szkoły

• Pamiętaj, że możesz rozmawiać z kimś, kto wykorzysta przeciwko Tobie informacje które mu podasz

• MÓW, JEŚLI COŚ JEST NIE TAK

• W sytuacji kiedy ktoś lub coś Cię w Internecie zaniepokoi lub wystraszy, koniecznie opowiedz o tym rodzicom lub innej zaufanej osobie dorosłej.

• ZABEZPIECZ SWÓJ KOMPUTER

• Jeśli Twój komputer jest podłączony do Internetu, musisz mieć zainstalowany program antywirusowy oraz Firewall.

Dla rodziców:

• Odkrywaj Internet razem z dzieckiem

• Odkrywajcie wspólnie jego zasoby

• Przyglądnij się jak Twoje dziecko korzysta z Internetu, jakie strony lubi oglądać i jak zachowuje się w Sieci.

• Zapoznaj dziecko z NETYKIETĄ – Kodeksem Dobrego Zachowania w Internecie http://www.sieciaki.pl

• Naucz dziecko podstawowych zasad bezpieczeństwa w Internecie

• Uczul dziecko na niebezpieczeństwa związane z nawiązywaniem nowych znajomości w Internecie.

• Podkreśl, że nie można ufać osobom poznanym w Sieci, ani też wierzyć we wszystko co o sobie mówią

• Wytłumacz, że spotykanie się z nieznajomymi poznanymi w Sieci może okazać się bardzo niebezpieczne.

• Naucz swoje dziecko ostrożności przy podawaniu swoich prywatnych danych

• Dziecko powinno zdawać sobie sprawę z niebezpieczeństw, jakie może przynieść podanie swoich danych osobowych.

• Ustal z nim, żeby nigdy nie podawało przypadkowym osobom swojego adresu i numeru telefonu.

• Zgłaszaj nielegalne i szkodliwe treści

• Wszyscy musimy wziąć odpowiedzialność za niewłaściwe czy nielegalne treści w Internecie.

• Można je zgłaszać na policję lub na stronie  http://www.dyzurnet.pl

• Pamiętaj, że pozytywne strony Internetu przeważają nad jego negatywnymi stronami

Jak uczynić Internet bezpieczniejszym?

Coraz częściej w mediach slyszy się o nowych wirusach, dziurach w oprogramowaniu i zabezpieczeniach systemu operacyjnego.
Wszystkie te rzeczy przyczyniają się do tego, że nasze komputery są coraz bardziej bezbronne na ataki internetowe. Po udanym ataku, intruz ma szerokie pole do popisu i tylko od niego zależy czy pozyskane informacje wykorzysta przeciw nam.

Po pierwsze należy zainstalować dobry program antywirusowy. Niestety nie każdego stać na kupno legalnego oprogramowania antywirusowego typu Norton Antivirus, czy MKS VIR.

Z pomocą przychodzi Avast! Home 4.5

avast! Home

Jest to darmowy program antywirusowy (do użytku domowego). nagrodzony został wieloma prestiżowymi nagrodami.
Znajdziemy w nim wiele funkcji i rozwiązań obecnych w drogich i popularnych pakietach antywirusowych. Program składa się z dwóch głównych modułów: skanera do sprawdzania, czy na dyskach nie ma wirusów, i monitora blokującego działania każdego podejrzanego programu. avast! pobiera uzupełnienia z internetu - w tym najnowsze informacje o wirusach. Chroni również naszą pocztę elektroniczną, sprawdzając, czy w załącznikach do e-maili nie ukrywają się robaki internetowe lub konie trojańskie. Program po polsku, freeware. Strona domowa: http://www.avast.com/

Po drugie, należy zrezygnować przeglądarki Internet Explorer, która jest domyślną przeglądarka systemów Windows, na rzecz przeglądarek innych producentów. Np. Opera, Netscape, Mozilla, Firefox. Bardzo często wirusy i trojany wykorzystują luki przeglądarki IE i instalują się na naszym komputerze.

Pobierz Firefoksa!

Firefox - przeglądarka www jest to darmowa przeglądarka www, stanowiąca wolne oprogramowanie, dostępna dla systemów Windows, GNU/Linux i Mac OS X. Jest mała i szybka, a jednocześnie oferuje szerokie możliwości. Firefox blokuje denerwujące okienka popup. Doświadczysz dzięki temu Sieci takiej, jaka miała być - spokojna, wygodna i dostępna.
Przeglądanie w panelach sprawia, że surfowanie po Internecie staje się szybsze i bardziej wydajne. Podczas czytania każdej strony odnośniki, które otworzyłeś, ładują się w innych panelach w tle. A kiedy już jesteś gotowy, by je przeczytać, one już na Ciebie czekają.

Po trzecie, należy zadbać, by nasza poczta była bezpieczna.

Thunderbird to darmowy klient poczty i grup dyskusyjnych, stanowiący wolne oprogramowanie, dostępny dla systemów Windows, GNU/Linux i Mac OS X (a także innych). Jest mały i szybki, a jednocześnie oferuje szerokie możliwości:

• filtr niechcianej poczty

• możliwość zmiany schematu (skórki)

• wyświetlanie ikonek emocji (emotikon) w czytanych wiadomościach

• obsługa kanałow RSS i ATOM

• grupowanie wiadomości

• rozbudowane możliwości wyszukiwania

• wbudowane sprawdzanie pisowni

• dostosowywalne paski narzędzi

• łatwe zwiększanie możliwości programu przy pomocy rozszerzeń
    większe bezpieczeństwo

Pobierz Thunderbirda!